Motyw graficzny PS 39
Motyw graficzny PS 39

Jak stać się lepszym rodzicem

RODZIC IDEALNY ?  NIE ISTNIEJE

Nikt nie rodzi się rodzicem. Tego trzeba się nauczyć. Dlatego zarówno mama, jak i tata mają prawo do popełniania błędów. Pod jednym jednak warunkiem – że wyciągną z nich wnioski. Jeśli uważasz, że rodzicielstwo cię przerasta, masz dość bałaganu w domu, uczucia, że dziecko cię nie słucha i ogólnego zmęczenia – przeczytaj poniższe wskazówki. Pamiętaj – nie ma rodziców idealnych, a wychowywania można się nauczyć.

Czasem rodzice narzekają, że dziecko ich nie słucha. Jak się jednak dobrze sprawie przyjrzeć, okaże się, że to oni nie słuchają dziecka. Każdy błąd kilkulatka lub nastolatka spowodowany jest wcześniejszym błędem rodziców. Warto więc usiąść i spokojnie porozmawiać z dzieckiem. Spróbuj jednak słuchać, a nie mówić. Odpowiadaj na pytania, a nie pytaj. Skup się na tym, by zrozumieć emocje, uczucia, obawy i nadzieje twojego dziecka. To pomoże ci stać się lepszym rodzicem.

Dobry rodzic to taki, który w równym stopniu kieruje się emocjami i rozsądkiem, opierając się przy tym na emocjach dziecka. Jeśli swoje decyzje zaczniesz podejmować, nie tylko biorąc pod uwagę swoje emocje, ale uwzględnisz również to, co czuje dziecko, pokażesz mu, że jest ono dla ciebie ważne. Nie oceniaj bezpodstawnie, zawsze rozważ sprawę obiektywnie. Twoje dziecko na pewno to zauważy i doceni.

Dziecko, w każdym wieku, potrzebuje zasad i reguł. Jeśli ustalisz jakieś granice, trzymaj się ich. Pamiętaj jednak, że powinny one dotyczyć również ciebie. Jeśli ty złamiesz zasadę, dziecko dostanie sygnał, że ono może zrobić to samo. Postaraj się więc grać fair play. To przyniesie pozytywne skutki.
Pamiętaj jednocześnie o kompromisie. Jeśli twoje dziecko ma do ciebie prośbę, która wiąże się ze złamaniem jakiejś panującej w waszym domu reguły – negocjuj. Jeśli razem wypracujecie stanowisko, przekroczenie dozwolonej granicy będzie legalne, a co za tym idzie, zgodne z twoim zdaniem.

Rodzicielstwo nie polega na trzymaniu się na dystans. To bezwarunkowa miłość, szacunek i poświęcanie czasu i uwagi. Jeśli do tej pory skrywałeś uczucia, postaraj się to zmienić. Otwartość uczuciowa, zapewnianie o miłości, przytulanie i całowanie – to wszystko buduje u dziecka poczucie bezpieczeństwa. A to z kolei pomaga w prawidłowym rozwoju emocjonalnym i społecznym. Mów więc dziecku: kocham cię!

Dom-praca-dom. W takim rytmie mija dzień niejednego rodzica. Nic dziwnego, że dzieci mogą czuć się opuszczone – to nietrudne, gdy widzi się rodzica przez trzy lub cztery godziny dziennie. Nie każdy może jednak pozwolić sobie na urlop wychowawczy lub rzucenie pracy, by wychowywać dziecko. Jeśli zauważysz, że spędzasz ze swoim kilkulatkiem za mało czasu – zmień to! Zagrajcie w planszówkę, obejrzyjcie razem film, wybierzcie się na spacer do lasu, na sanki lub po prostu porozmawiajcie. Zaprocentuje to wspólnie spędzonym czasem, przywiązaniem i pozytywnymi emocjami.
 

10 kroków ku temu by stać się lepszym rodzicem

1. MIŁOŚĆ JEST NAJWAŻNIEJSZĄ POTRZEBĄ WSZYSTKICH DZIECI, jest także istotnym elementem pozytywnej dyscypliny. Im częściej okazujesz dziecku swoja miłość, przytulając je i mówiąc mu „kocham cię”, tym bardziej będzie chciało udowodnić, że na nią zasługuje. Miłość pozwala dziecku zbudować pewność siebie i poczucie własnej wartości.

 2. SŁUCHAJ UWAŻNIE TEGO, CO MÓWI TWOJE DZIECKO. Interesuj się tym, co robi i co czuje. Zapewnij je, że silne uczucia nie są czymś złym, jeśli wyraża się je w sposób odpowiedni. Im częściej będziesz to robić, tym rzadziej będziesz musieć je dyscyplinować.

3. GRANICE SĄ POTRZEBNE NAWET W NAJBARDZIEJ KOCHAJĄCYM SIĘ ZWIĄZKU, W KTÓRYM LUDZIE POTRAFIĄ SIĘ SŁUCHAĆ. Bycie rodzicem polega między innymi na wyznaczaniu granic. Pamiętaj, że jest czymś naturalnym i normalnym, że dziecko testuje te granice. To nie jest niesforność ale część procesu uczenia się. Dzieci czują się bezpiecznie, jeśli trzymasz się granic, które wyznaczyłeś, nawet jeśli zdarza się, że na nie narzekają.

4. ŚMIECH POMAGA ROZŁADOWAĆ NAPIĘTE SYTUACJE. Czasami rodzice stają się tacy poważni, że rodzicielstwo przestaje dawać im radość. Dostrzegaj zabawne strony bycia rodzicem i pozwól sobie na śmiech, kiedy tylko nadarza się ku temu okazja.

5. POSTRZEGANIE ŚWIATA Z PERSPEKTYWY DZIECKA i wyobrażanie sobie, co czuje Twoje dziecko, jest kluczem do zrozumienia jego zachowania. Przypomnij sobie, kiedy byłeś dzieckiem i jak wówczas niezrozumiały wydawał Ci się świat dorosłych.

6. CHWAL I ZACHĘCAJ SWOJE DZIECKO. Oczekuj, że dziecko będzie się dobrze zachowywało i zachęcaj je do podejmowania wysiłku. Chwal je za dobre zachowanie i staraj się ignorować te niewłaściwe. Im częściej będziesz zrzędzić, tym rzadziej Twoje dziecko będzie Cię słuchać.

7. SZANUJ SWOJE DZIECKO TAK, JAK SZANOWAŁBYŚ DOROSŁEGO.Pozwól mu uczestniczyć w podejmowaniu decyzji, szczególnie tych, które go dotyczą. Uważnie wysłuchaj jego zdania. Jeśli masz zamiar powiedzieć mu coś przykrego, zastanów się, jak by to zabrzmiało, gdybyś powiedział to komuś dorosłemu. Przeproś, jeśli postąpiłeś niewłaściwie.

8. USTAL PORZĄDEK DNIA. Małe dzieci będą się czuły bezpieczniej i łatwiej Wam będzie uniknąć konfliktów, jeśli ustalisz jasny porządek dnia. Będą się czuły lepiej, jeśli wprowadzisz stałe pory posiłków, snu i głośnych zabaw.

9. W KAŻDEJ RODZINIE POTRZEBNE SĄ PEWNE ZASADY, jednak staraj się zachowywać elastyczność w stosunku do bardzo małych dzieci. Kiedy już ustalisz zasady bądź konsekwentny. Dzieci mogą się czuć bardzo niepewnie, jeśli jednego dnia wprowadzisz jakąś zasadę, a następnego dnia ją odwołasz. Czasami trzeba ustalić odmienne zasady poza domem, które należy dziecku wyjaśnić.

10. NIE ZAPOMINAJ O WŁASNYCH POTRZEBACH, jeśli to wszystko zaczyna przypominać ciężką pracę i czujesz, że brakuje Ci cierpliwości, przeznacz trochę czasu dla siebie. Zrób coś, co sprawia Ci przyjemność. Jeśli kiedykolwiek poczujesz, że tracisz panowanie nad sobą, albo, że w każdej chwili możesz krzyknąć na dziecko, poniżyć je lub uderzyć, odejdź na chwilę, uspokój się i policz do dziesięciu.

Tekst opracowany na podstawie broszury:„10 kroków ku temu by stać się lepszym rodzicem” Copyright 2003 Fundacja Dzieci Niczyje

 


„ Jak stać się lepszym rodzicem? ”

Bycie rodzicem nie jest łatwe. Są takie dni, gdy zwyczajnie w świecie brak nam sił i motywacji do zabawy z dziećmi. To ciężka praca, której należy oddać serce i ogrom cierpliwości.

[1]Wychowanie dziecka to przede wszystkim zaakceptowanie go jako istoty, a także bezgraniczna miłość. Każdy rodzic stara się zapewnić swojemu dziecku jak najlepszy start i wychować je najlepiej, jak tylko będzie zdołał. Wychowanie i kształtowanie postaw u małego człowieka jest niezwykle istotne – zależy bowiem od prawidłowego podejścia oraz poświęconego dziecku czasu. Nie ma idealnych rodziców. Każda mama i każdy tata choćby się bardzo starali popełniają błędy, dzięki którym wyciągają pewne wnioski.
[2]To rodzice odgrywają kluczową rolę w życiu dziecka. Żaden rodzic nie chce zaniedbywać bądź wyrządzać krzywdy swemu dziecku, jednak w praktyce wygląda to inaczej. Bardzo często sprawy życia codziennego są ważniejsze niż wychowanie, które schodzi wtedy  na drugi plan. Rodzic powinien postępować tak, jak powiedział – być konsekwentny. Prawdomówność i konsekwentność sprawiają, iż dziecko ma poczucie bezpieczeństwa i kontroli. Zdaje sobie sprawę z tego, że dotrzymywanie tajemnic jest ważne.
Rodzice z reguły nie lubią dawać kar dzieciom, ale gdy już taka się zdarzy – oboje muszą być konsekwentni. Niekiedy bywa i tak, że pod wpływem emocji kary te są zbyt surowe.
Chcąc nauczyć dziecko prawidłowego funkcjonowania w świecie, dyscyplina powinna być przemyślana, aby dziecko mogło wyciągnąć wnioski, a tym  samym wiedziało, jak powinno postępować. To rodzice od pierwszych chwil „uczą się” dziecka. Poznają jego potrzeby, preferencje, jego indywidualność. Warunkiem koniecznym do budowania dobrej relacji dziecko - rodzic jest pozwolenie na rozwój zgodny z jego potencjałem i zdolnościami. Nie zakładajmy i nie przewidujmy jakie będzie nasze dziecko. Budowanie dobrej relacji z dzieckiem – to szacunek do jego indywidualności oraz wspieranie jego naturalnego rozwoju.
Dlatego, aby stać się lepszym rodzicem trzeba[3]:
- pomagać dziecku w pokonywaniu różnych trudności, jakie spotyka na swojej ścieżce życiowej;
- pozytywnie motywować je do pracy nad tym, z czym ma problemy;
- wzmacniać w nim to, co jest dobre;
- umożliwiać mu ćwiczenie swoich zdolności, a także budować pozytywne relacje, a co za tym idzie -  stworzyć mu odpowiednie warunki, niezbędne do prawidłowego rozwoju.
         Dziecko potrzebuje takiego rodzica, który będzie miał dla niego czas, wysłucha go, gdy będzie miał coś do przekazania. Słuchajmy więc swoje dzieci! Nie zapominajmy
o wspieraniu rozwoju dziecka, dostrzeganiu i szanowaniu jego indywidualności. Wygospodarujmy w ciągu dnia czas tylko dla swoich pociech. Bawmy się razem z nimi, okazujmy im szacunek i  każdego dnia starajmy się być dla nich jeszcze lepsi.

 

Opracowała: Ewelina Kuzia


[1] J. Prekop, Ch. Schweizer „Dzieci są gośćmi, którzy pytają o drogę”, s. 7.

[2]K. Steede, „10 błędów popełnianych przez dobrych rodziców”, s.. 11.

[3]M. Rotkiel, „Poradnik szczęśliwej mamy”, s. 23-24.